Mistrovství světa se letos konalo o víkendu 25. – 27. října v německých Brémách. Tamní ÖVB Arena hostila nejlepší hráče kolové a nejlepší závodníky a závodnice v krasojízdě z celkem 23 zemí.
Česká republika měla zastoupení v obou disciplínách, které tvoří sálovou cyklistiku. V kolové reprezentovala ČR stejně jako minulý rok ve Skotsku dvojice Radek Adam a Tomáš Horák a náhradníky byli Jiří Hrdlička ml. a Roman Staněk. Reprezentačním trenérem kolové byl bývalý mistr světa Miroslav Berger.
Na loňském mistrovství hrály kolovou poprvé také ženy. A zatímco v loňském roce startovaly pouze dva týmy ( Německo a Japonsko ), tak v letošním roce již startovní pole čítalo pět týmů. Mezi nimi měla premiéru i česká dvojice která reprezentovala ve složení Blanka Adamová a Veronika Kripnerová.
V krasojízdě v kategoriích jednotlivců nastoupili závodníci Jakub Mašek a Kryštof Nečas. Ve dvojicích pak Maška doplnil Tomáš Gruna a v kategorii jednotlivkyň nastoupila pouze jedna závodnice, Kateřina Vosičková. Jako trenéři doprovázeli své svěřence Věra Břínková a Petr Bartůněk.
Kolová – ženy
V honbě za medailemi se v letošním roce na start postavilo pět ženských dvojic. Týmy Německa a Japonska, které si již svoji premiéru na šampionátu odbyly již vloni, doplnily týmy Švýcarska, Rakouska a také České republiky. Výkonnost jednotlivých týmů byla jasná již po odehrání prvních utkání, přesto všechny hráčky bojovaly ze všech sil o co nejlepší umsítění.
Naše hráčky kolové v základní skupině narazily nejprve na Japonsko, které porazily 2:0 a zapsaly tak první výhru českého ženského týmu v historii. Ve druhém utkání pak prohrály proti Německu 0:2. Rakouskou dvojici, která byla jasně nejslabším článkem startovního pole porazily vysoko 6:1 a v posledním skupinovém utkání proti Švýcarsku prohrály těsně 1:2.
Třetí místo ve skupině znamenalo postup do semifinále a opakované utkání proti Švýcarkám. Tentokrát soupeř nenechal nic náhodě a zvítězil vysoko 6:2, což znamenalo pro českou dvojici boj o bronzové medaile.
V něm nastoupily naše reprezentantky proti Japonsku, které bylo v semifinále deklasováno Německem v poměru 0:9.
Utkání o bronz se neslo ve vyrovnaném duchu, ale český tým udržel náskok a zvítězil 3:2 a mohl se tak radovat z historického zápisu.
Kolová – muži
O medaili jeli do Brém bojovat i naši hráči kolové. Ve skupině A nastoupili proti dalším pěti soupeřům jako již standardně reprezentujícím Německo, Rakousko, Švýcarsko a Francii. Nově po mnoha letech museli naši hráči bojovat také proti týmu Japonska, který postoupil do A skupiny na loňském šampionátu ve Skotsku.
Český tým vstoupil do turnaje prohrou 0:2 s jedním ze dvou největších favoritů na zisk titulu s Rakouskem. To reprezentoval několikanásobný mistr světa Patrick Schnetzer spolu se Stefanem Feuersteinem. Po dobře zvládnuté defenzivní práci šlo pro český tým o vcelku přijatelný výsledek.
Druhé skupinové utkání následovalo proti Švýcarsku. Tento tým musel těsně před začátkem světového šampionátu řešit potíže se zraněním a tak nastoupil v improvizovaném složení. Po boku Severina Waibela se namísto jeho bratra Benjamina postavil mladý Jon Müller. Ten již od prvního utkání působil velmi sebejistě a svým výkonem překvapil nejednoho diváka v hale. Po tom co se soupeř dostal do vedení, dokázali naši hráči srovnat stav utkání, které nakonec skončilo remízou 4:4.
Ve třetím utkání ale přišla velká lekce od německého výběru ( Bernd Mlady / Raphael Kopp ), který deklasoval českou dvojici v poměru 10:0. V tomto utkání se naši hráči nedokázali dostat téměř k žádné šanci a tak nedokázali vysokou prohru odvrátit.
Čtvrté utkání sehráli naši reprezentanti s bratrskou dvojicí Quentinem a Mathiasem Seyfriedovými. Ani v tomto utkání se ale českému týmu nedařilo když prohráli 1:3. V posledním skupinovém utkání proti nejslabšímu Japonsku se tak hrálo již „pouze“ o páté místo. V tomto jediném utkání český tým zvítězil 4:0 a odvrátil tak pohromu v podobě posledního místa a nutnosti barážového utkání o setrvání České republiky v A skupině mezi elitními týmy.
Páté místo v základní skupině znamenalo první utkání o postup do semifinále opět proti silnému týmu Německa. Toto utkání mělo téměř stejný vývoj jako skupinové utkání s tímto soupeřem a i tentokrát přišla vysoká prohra 2:12 z pohledu našich hráčů.
To znamenalo jediné. Poslední šance v podobě opravného utkání o postup do semifinále. Soupeřem pro toto utkání byla Francie, na jejíž úkor postoupilo do semifinále Švýcarsko.
Ani v tomto utkání se ale našim hráčům nepodařilo zvítězit a po prohře 3:4 proklouznula do další fáze šampionátu právě francouzská dvojice. Pro český tým tato prohra znamenala konec v turnaji a konečné páté místo.
V napínavých semifinálových utkáních nejprve zvítězilo Německo nad Švýcarskem a zajistilo si tak účast ve finále.
Ve druhém semifinálovém klání pak musely rozhodnout až penalty. Utkání mezi Rakouskem a Francií skončilo velmi překvapivě, avšak po skvělém francouzském výkonu naprosto zaslouženě, remízou. Při penaltovém rozstřelu ale utrpěl jeden z francouzských hráčů vážné zranění obličeje a rakouská dvojice tak zvítězila a postupila do boje o titul.
O bronz se utkaly týmy Švýcarska a oslabené Francie. Francouzský tým musel dokonce nastoupit v jiném složení s náhradníkem. Tento souboj skončil pohodlným vítězstvím 3:0 pro Švýcarsko, které tak mohlo po loňském stříbru opět slavit zisk medailí.
O titul mistrů světa se utkaly týmy Německa a Rakouska. Vyrovnané utkání rozhodly chyby ve druhé polovině, kdy se německá dvojice dostala do vedení a tuto výhodu dokázala udržet až do konce. Němečtí Raphael Kopp a Bernd Mlady se tak stali mistry světa pro rok 2024. Držiteli stříbrných medailí jsou rakouští Patrick Schnetzer se Stefanem Feuersteinem