O kolové

Sportovně technické směrnice 2020 [STÁHNOUT]

Postupové klíče a nominační kritéria 2020 [STÁHNOUT]

Kolová jako sport byla poprvé představena v roce 1893 německo-americkým Nicholasem Edwardem Kaufmannem.
První Mistrovství Světa se konalo v roce 1930 a o té doby se koná každý rok, s výjimkou přerušení během 2. Světové války ( 1939 – 1945 ).
Kolová spadá do kategorie Sálové cyklistiky, což je odvětví cyklistiky spojené ze dvou disciplín (kolová a krasojízda). Tyto dvě disciplíny také mají společné Mistrovství Světa.

Historie
První Mistři Světa v barvách (tč.) Československa byli pražští František Sedláček a Bohumil Daneš. Zvítězili na „domácím“ Mistrovství Světa konaném v roce 1948 v Praze. Nejúspěšnějšími hráči kolové jsou legendární bratři Pospíšilové. Jan a Jindřich získali během svojí kariéry celkem 20x titul Mistrů Světa, což se nepodařilo nikomu jinému na světě v žádném jiném sportu.
Svůj poslední dvacátý titul získali v roce 1988 v německém Ludwigshafenu. Na jejich poslední triumf navázali hned rok poté ( 1989 Heerlen, Nizozemsko ) reprezentanti Miroslav Berger a Miroslav  Kratochvíl, kteří získali další titul mistrů světa.

Individuálně nejúspěšnější čeští reprezentanti v kolové:
1. Jan a Jindřich Pospíšilové – ZLATÁ – 20x STŘÍBRNÁ – 5x BRONZOVÁ – 2x
2. Miroslav Berger – ZLATÁ – 2x STŘÍBRNÁ – 5x BRONZOVÁ – 1x
3. Jiří Hrdlička – ZLATÁ – 2x STŘÍBRNÁ – 2x BRONZOVÁ – 1x

Pravidla
Kolová je sport podobný sálovému fotbalu. Hráči po hřišti s rozměry 14×11 m jezdí na kolech. V každém týmu hrají dva hráči, kteří kontrolují pohyb míče po hřišti na upravených kolech bez brzd s pevným převodem a snaží se skórovat do soupeřovy branky. Hráči se během hry nesmí dotknout míče rukou. Tuto výsadu má pouze brankář ve svém brankovišti. Není přípustné šlápnout nohou na zem. Stane-li se tak, hráč se musí vrátit a „otočit“ se za svojí brankovou čárou. Až poté může  okračovat ve hře.

Balon pro kolovou
Balon je naplněn srnčími chlupy kvůli správnému vytvarování a tvrdosti. Je obšitý látkou. Průměr balonu na kolovou je cca 18 cm a jeho váha je cca 600 gramů. 

Kolo pro kolovou
Jedná se o speciálně upravené kolo bez brzd. Kolo má převod 1:1 a brzdit se tak dá pouze pohybem nohou vzad. Ani sezení hráče na tomto kole není standardní, protože na rozdíl od běžných kol (silniční, horské) sedí hráč téměř za kolem a ne nad ním. Řidítka nejsou standardně směrem dopředu, ale směrem vzhůru.

Poslední články

ROzhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »