Rozhovor – Pavel Petrovský

Übersetzen / Translate / Přeložit

Předseda Sálové cyklistiky působící v oddíle kolové TJ Favorit Brno.

1) Co tě přivedlo ke kolové ( sálové cyklistice ) a kdy to bylo ?

Ke kolové mě přivedl můj otec, jelikož pracoval ve stejné fabrice a byl přítel s tehdejším trenérem Favoritu Brno Rosťou Jiříčkem. Bylo to v roce 1972.

2) Od kdy zastáváš funkci předsedy sálové cyklistiky a co bylo impulzem pro tento krok ?

Funkci zastávám od ledna roku 2017. Tento nápad vzniknul při návratu z Mistrovství Světa ve Stuttgartu v roce 2016, kde Jindra Pospíšil nečekaně oznámil záměr ukončit činnost v sálové komisi ke konci roku 2016. V podstatě mě k tomu „navedli“ při sáhodlouhé diskuzi v dobrém rozmaru členové naší fanouškovské výpravy a já jsem si pak osobně vyhodnotil, že by to mohl být dobrý a snad i užitečný krok.

3) Jak se podle tebe změnila kolová za posledních 10 let ?

Myslím, že 10 let není zas tak dlouhá doba, možná že je kolová jako taková o něco málo rychlejší. Vzhledem k české kolové jsme možná před 10 lety byli zvyklí na maličko lepší umístění, například ve Světových Pohárech. Z hlediska technického si myslím, že mají nyní hráči jednodušší práci díky vývoji kol značky Starbicycle. Firma hledá stále nové cesty jak hráčům poskytnout co nejlepší materiál pro samotnou hru.

4) Má kolová v Česku dostatečnou základnu mladých zájemců ?

Vzhledem k počtu nahlášených týmů v mládežnických kategorií určitě ano. Dokládá to fakt, že v kategorii žáků bylo přihlášeno zhruba 20 dvojic a v kategorii juniorů 15. To je určitě mnohem více, než tomu bývalo například v posledních 5 letech.

5) Podporuje Český Svaz kolovou, i když je to oproti ostatním cyklistickým disciplínám spíše okrajová a neprofesionální disciplína ?

Určitě ano. Situaci z hlediska komunikace mezi sálovou cyklistikou a Svazem velmi pozitivně ovlivnila volba nového prezidenta ČSC. Nově zvolený Petr Marek je nakloněn spolupráci se všemi disciplínami. Již na začátku jeho působení při společných jednáních jsme se shodli na spoustě věcech. Myslím, že se stále více stáváme rovnocennými partnery ve všech směrech. Tento náš diplomatický úspěch se částečně podařilo podložit kvalitními výsledky na MS 2019 v kolové i krasojízdě. Rozběhnul se projekt ŠKODA Extraligy a vzniklo SCM – Sportovní Centrum Mládeže pro kolovou i krasojízdu.

6) Jak hodnotíš letošní neobvyklou sezónu ?

Z hlediska kolové nevidím žádný výraznější problém. Z plánovaných soutěžních akcí jsme stihli uskutečnit téměř vše. Vnímám asi jen jeden jediný problém a tím je podzimní druhé uzavření sportu obecně. Bude teď poněkud složité nastartovat opět zájem těch nejmladších hráčů. Na rozdíl od starších věkových kategorií nemají ještě jasně dané priority a návrat k tomu, že se budou muset opět něco učit a být trpělivý může být pro některé problém.

7) Ve které věkové kategorii pozoruješ pro českou kolovou největší potenciál pro nadcházející roky ?

Těžko říct obecně, hráči kterých věkových kategorií jsou aktuálně nejsilnější. Vždy ale platilo nepsané pravidlo, že týmy a hráči kteří dosahovali výborných výsledků při akcích  mezinárodního charakteru v juniorských kategoriích jako je juniorské Mistrovství Evropy , nebo kategorii ME U23 poté pokračovali v tomto trendu i v kategorii Elite. To zde v posledních generacích hráčů není vidět tak jasně, jako tomu bylo dříve. Potenciál dobrých hráčů zde máme ve všech věkových kategoriích, je ale nejvyšší čas, aby se výsledky začali projevovat i na mezinárodní scéně.

8) Je v plánu pořádat v následujících letech nějakou vrcholnou akci, např. Mistrovství Světa u nás v České Republice ?

Vzhledem k této nejisté době to určitě v plánu v nejbližších letech není. Je pravda, že poptávka po tom, abychom se stali pořadateli vrcholných akcí ať už od UCI nebo UEC tu je. Ale právě pořádání např. Mistrovství Světa se odvíjí od několika dalších faktorů jako je například určitá garance zvládnutelnosti vůči Českému Svazu Cyklistiky. Kromě finanční stránky je ale problémem právě zmiňovaná doba, kdy nic nejde s jistotou zaručit.

9) Jak myslíš, že ovlivní letošní pandemie kolovou, ale i ostatní amatérské sporty ?

Myslím si, že z dlouhodobého hlediska by „jeden rok“ neměl ovlivnit téměř nic. Pokud se trenérům v oddílech podaří nastartovat svoje svěřence ke stejným výkonům, kterých dosahovali před první, nebo spíše druhou uzávěrou sportu v zemi, nemusel by to být žádný větší problém.

10) Myslíš, že se budou v roce 2021 moci uskutečnit plnohodnotně všechny odložené nebo přesunuté soutěže z letošního roku ?

Myslím, že určitě ne plnohodnotně, nebo minimálně ne v původně plánovaných termínech. Největší problém bude určitě Mistrovství Evropy Juniorů, které je plánováno již na květen následujícího roku. Toto bude muset dostat absolutní prioritu. Ještě je v plánu Mistrovství Evropy Elite v červnu, které ale zatím nemá svého pořadatele. Ostatní vrcholné akce jako Mistrovství Evropy v kategorii U23 a Mistrovství Světa kategorie Elite jsou vždy v kalendáři až ve druhé polovině roku na podzim, těchto kategorií by se to teoreticky nemuselo nijak dotknout.

11) Dokázal bys porovnat českou a zahraniční kolovou před 40 lety a dnes ?

40 let je dlouhá doba a lze se na to dívat z několika úhlů pohledu. Před 40 lety byla sice kolová také amatérský sport a „profesionálů“ pokud se to tak dá nazvat bylo tolik, že by šli spočítat na prstech jedné ruky. Úlevy v práci pro sportovce, kteří dělali jakýkoliv sport byly mnohem větší, jednalo se o tzv. refundace. Sportovci, kteří dosahovali dobrých výsledků tak většinou museli v práci dostat prostor pro trénování, nebo samotná utkání kde mohli reprezentovat. Jelikož se ale od té doby změnil nejen sport, ale i společnost a částečně i podpora ze strany státu, je dnes všechno trochu jinak. Každý amatérský hráč se musí řídit vyměřenou dovolenou, se kterou musí zacházet s citem. Proto například není možné, aby všichni hráči odcestovali 3x v roce na týdenní soustředění. To bylo například dříve možné. Poslední podobná příprava včetně 7-denního soustředění proběhla v roce 2004. V tomto roce se také podařilo získat titul mistrů světa jak v kolové, tak v krasojízdě.12) Máš nějaký vzkaz z pozice předsedy sálové cyklistiky pro kolováckou veřejnost ?

Chtěl bych vzkázat členům oddílů kolové, aby nezanevřeli na náš sport, aby vnímali že jsme jedna velká rodina a aby se všechny akce a všechna utkání nesly v tomto duchu přirozené konkurence, ale ne přehnané rivality. Chtěl bych požádat a poděkovat trenérům mládeže, kteří dělají vše ve svém volném čase, aby se jim tato činnost nadále dařila, dělali ji s chutí a přinášela jim radost.

Za sebe bych chtěl poděkovat všem, kteří se kolové věnují a snaží se jí jako sport posunout dále a šířit ho mezi veřejnost a také děkuji ostatním členům sálové komise za dobrou spolupráci a pomoc ve všech směrech. Všem přeji pohodové vánoční svátky a vše nejlepší v novém roce 2021.

4 názory na “Rozhovor – Pavel Petrovský”

 1. You really make it seem really easy along with your presentation but I to find this matter to be really one thing which I think I would
  by no means understand. It kind of feels too complex and very wide for me.
  I am looking forward on your next put up, I’ll try to
  get the hang of it!

 2. I have been browsing on-line more than 3 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It’s beautiful worth
  enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content material
  as you did, the net can be much more helpful than ever before.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor příspěvku

Poslední články

Rozhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »