Favorit Brno

Oddíl sálových sportů při TJ Favorit Brno zahájil činnost v době, kdy už se brněnští hráči kolové a krasojezdci suverénně uplatňovali v národním i světovém měřítku. Platilo to zejména o kolové v Králově Poli, kde zásluhou a péčí trenéra Rudolfa Hartha začala kariéru a pak vstoupila impozantně na světovou scénu bratrská dvojice Jan a Jindřich Pospíšilové, jejíž sportovní kariéru lemuje dvacet titulů mistrů světa a vítězství v anketě o našeho nejlepšího „cyklistu století“. V královopolském oddílu, který v té době hýřil rozsáhlou aktivitou v oblasti špičkového sálového sportu a současně pracoval na široké bázi s mládeží, došlo k určitému vnitřnímu napětí, z něhož jistá skupina funkcionářů a závodníků našla východisko v založení oddílu při TJ Favorit. Iniciátory tohoto kroku byli královopolští činovníci Jan Basel a Karel Vojtek. Výsledkem jednání bylo založení oddílu dne 2. Srpna 1965, tedy v roce, kdy bratři Pospíšilové získali v Praze svůj první titul mistrů světa…

Během 31 let stáli v čele oddílu ve Favoritu postupně Jan Basel, Karel Vojtek, Jan Herzán, Oldřich Groch, Antonín Petrovský a Ladislav Macek. Sportovci oddílu trénovali nejprve ve školní tělocvičně v Husovicích, po pěti letech plně přesunuli svoji činnost do vlastní tělocvičny, vybudované pod západní tribunou velodromu. Vícestranný prospěch přinesla i skutečnost, že ve  Favoritu našli uplatnění i hráči jiných oddílů, a že bicyklebalisté TJ byli sparring partnery bratří Pospíšilovým, čímž přispívali k udržování jejich vysoké výkonnosti a sami přitom sportovně rostli. Když legendární bratři z Králova Pole svoji kariéru ukončili a opustili světovou scénu, převzal oddíl sálové cyklistiky TJ Favorit reprezentační povinnosti a úkoly v kolové. Ta byla také od počátku hlavním těžištěm oddílu. Začalo se však i s krasojízdou. První dva roky to byla především Olga Baselová, která později zanechala aktivní sportovní činnosti a po ní odešel z tohoto odvětví i její otec Jan. Kolové se věnovali hráči, přestoupivší z královopolského oddílu, později přišli noví  zájemci jako úplní začátečníci, kteří se po cílevědomé a kvalitní přípravě propracovali až na evropskou úroveň. Největší rozmach zaznamenal oddíl po příchodu Rostislava Jiříčka, jednoho z nestorů brněnské sálové cyklistiky.

V trenérské činnosti se uplatnili Jaroslav Svoboda, Antonín Lustig, Miroslav Wágner, Ivo a Jaroslav Kosíkovi, bratři Otoupalíkové, Sobotka, Otto Gruška, Josef Renner, Milan Bauman, Pavel Petrovský a další. Při tomto kvalitním vedení se závodníci TJ Favorit začali uplatňovat na světovém a evropském fóru v kategorii juniorů i dospělých. Dvojice M. Berger – M. Lustig a P. Malík-P. Šmíd přivezly zlaté medaile z juniorského ME, mladé dvojice se měnily, střídali se partneři, takže vedle jmenovaných se o stříbro a bronz zasloužili mezi juniory K. Berger, L. Kubiš, R. Kosík a O. Groch. Ke stříbrným a bronzovým medailím ze světového šampionátu dospělých přidali zlaté Miroslavové Berger a Kratochvíl, když v roce 1989 bezprostředně navázali na bratry Jana a Jindřicha Pospíšilovy, kteří v předešlém roce ukončili ziskem dvacátého titulu mistrů světa závodní činnost. Síla kolové Favoritu byla znát kromě MS i v prestižním Evropském poháru a v dalších mezinárodních soutěžích. Na další světový primát čekali Brňané čtrnáct let, duhové trikoty přivezli Miroslav Berger s Jiřím Hrdličkou v roce 2003 z francouzského Epinalu a o rok později vlála v maďarské Tatě nejvýš opět česká vlajka zásluhou mladší dvojice Favoritu Pavel Šmíd – Petr Skoták. V příštích sezonách kolová Favoritu ustoupila z pozic které Brnu záviděl celý svět, když z rodinných důvodů omezil závodní činnost Petr Skoták a v roce 2006 se Miroslav Berger vzdal státní reprezentace, aby se mohl více věnovat zaměstnání a v neposlední řadě chtěl tímto krokem dát šanci mladším hráčům. Přesto přísun medailí z MS neustal, chyběl jim jen zlatý lesk. V sedmdesátých letech opustili republiku hráči Favoritu Petr Jiříček a Milan Juřica, kteří v klubových startech pokračovali úspěšně v činnosti i během pobytu ve Švýcarsku. Petr Jiříček se stal trenérem reprezentace a syn Peter vybojoval pod jeho vedením rovněž opakovaně titul mistra světa. Díky úspěchům sálových cyklistů a kvalitám organizačních schopností funkcionářů oddílu kolové a i celé TJ FAVORIT Brno byla TJ pověřena v roce 1977 a 1991 a 2014 organizací MS v sálové cyklistice, které se konaly v hale na Vodově ulici v Brně.

Významnou součástí činnosti oddílu je Turnaj mistrů světa v kolové. Jeho zakladatelem byl tajemník TJ a vedoucí velodromu Zdeněk Sendler. Pět ročníků se konalo v Brně, premiéru viděla hala VAAZ na Dobrovského ul., další tři se hrály v tělocvičně stadionu na Kounicově ulici, páté pokračování hostilo v roce 1971 výstaviště a potom se prosadila praktická myšlenka zvolit Velkou Bíteš, kde se kolová těšila velkému zájmu, průběh často vysílala televize a dařilo se dvoudenní program ke spokojenosti diváků i samotných účastníků zajímavě zpestřovat. Ve Velké Bíteši se odehrálo 24 ročníků a od roku 1997 se turnaj přesunul do Šitbořic na Břeclavsku, kde k pozitivním stránkám kromě zájmu diváků a aktivity místních spoluorganizátorů patří navíc i zdatný oddíl kolové. Zdejší mládež už si připsala nejeden úspěch. Podobných kontantů s oddíly z blízkého i vzdálenějšího okolí Brna realizoval Favorit víc, dokonce i v zahraničí, často ve formě exhibičních vystoupení krasojezdců i hráčů kolové, vždy s jediným cílem – propagovat sálovou cyklistiku a získávat pro její provozování další zájemce. Z míst, kudy vedly trasy brněnských misí, jmenujeme alespoň Oslavany, Břeclav, Jevíčko, Moravskou Třebovou, Vranovice a cílem zahraničních cest byly Maďarsko, Polsko a Řecko.

umístnění na MS

1961 3. místo Jaroslav Svoboda (Favorit) – Jindřich Pospíšil (KPS)

1962 2. místo Jaroslav Svoboda – Jindřich Pospíšil

1989 1. místo M. Berger – M. Kratochvíl

1990 2. místo M. Berger – M. Kratochvíl

1992 3. místo M. Berger – M. Kratochvíl

1994 2. místo M. Berger – M. Kratochvíl

1995 2. místo M. Berger – M. Kratochvíl

1998 2. místo M. Berger – M. Kratochvíl

1999 3. místo P. Šmíd – P. Skoták

2001 3. místo P. Šmíd – P. Skoták

2002 3. místo P. Šmíd – P. Skoták

2003 1. místo M. Berger – J. Hrdlička

2004 1. místo P. Šmíd – P. Skoták

2005 2. místo M. Berger – J. Hrdlička

2006 2. místo J. Hrdlička – J. Böhm

2014 3. místo P. Šmíd – P. Skoták

Krasojízda – dvojice žen

2000 2. místo Šárka Janečková – Blanka Neuschlová

Kolová ME juniorů

1976 2. místo Miroslav Berger – P. Otoupalík

1977 2. místo K. Berger – M. Berger

1978 2. místo M. Berger – M. Lustig

1979 1. místo M. Berger – M. Lustig

1981 2. místo L. Kubiš – M. Lustig

1982 1. místo M. Kratochvíl – J. Pospíšil (KPS)

1983 2. místo M. Kratochvíl – P. Niedermaier

1984 3. místo I. Kosík – P. Malík

1986 1. místo I. Kosík – P. Šmíd

1987 3. místo O. Groch – P. Šmíd

1988 2. místo O. Groch – P. Šmíd

1992 1. místo P. Skoták – J. Böhm


Übersetzen / Translate / Přeložit »