Junioři ze Svitávky získali titul a budou reprezentovat na Mistrovství Evropy – článek + odkaz na galerii

Übersetzen / Translate / Přeložit

Finále Mistrovství České republiky juniorů nabídlo velké drama a boj o titul až do posledních okamžiků. Z tohoto souboje vyšli šťastněji hráči Svitávky, kteří tak opět po dvou letech získali titul pro svůj oddíl.

Zkrácená sezóna juniorské kategorie pro rok 2021 se musela zvládnout odehrát během měsíce června. Důvodem byl termín podání přihlášek na letošní Mistrovství Evropy, které musí být provedeno s předstihem. Dva měsíce do konání akce tak znají svoje reprezentanty téměř všechny evropské země.

6. června se odehrálo předkolo Mistrovství Republiky, a zároveň první kvalifikační kolo, ze kterého nejlépe vyšel kombinovaný tým Brno / Zlín . Tento tým získal plný počet nominačních bodů. Na druhém místě se umístil tým Svitávky a trojici favoritů pro letošní sezónu doplnil tým Spartaku Chrastava. Tuto trojici týmů mělo po odehrání předkola doplnit trio týmů : Sokol Zlín Prštné ( Václav Vrzala / Jáchym Baxa ) , Sokol Šitbořice ( Dominik Šabata / Šimon Urbánek ) a Praha / Liberec ( Petr Hradecký / David Semanišin ).

Kombinovaný tým složený pro letošní sezónu šel tak do finálového turnaje s nepatrnou bodovou a také psychickou výhodou. Na zlepšení nedostatků ve hře měly všechny týmy tři týdny.

Finálový turnaj se uskutečnil v neděli 27. června opět na brněnském Favoritu. Od začátku letošní posunuté sezóny se v Brně konaly téměř všechny klání všech věkových kategorií. Z důvodu stále trvajících epidemiologických opatření poskytuje totiž brněnská tělocvična spolu s přilehlým velodromem skvělé podmínky. Přímý přenos ze hřiště byl totiž živě vysílán v televizi na tribuně velodromu a diváci a návštěvníci tak mohli většinu času trávit venku, díky čemu se docílilo toho, že se ve vnitřních prostorech tělocvičny v jeden moment shromažďoval pouze nejnutnější počet osob.

Začátek finálového turnaje byl poněkud nervózní a nedařilo se ani favorizovaným týmům. S věkově i papírově slabšími týmy hráli favorité vyrovnané zápasy, někdy s těmi nejtěsnějšími výsledky. Příjemným překvapením turnaje byl rozhodně tým Sokola Zlín – Prštné. Tým, který v předkole skončil na čtvrtém místě a s prvními třemi týmy neuhrál ani bod, se během finálového turnaje znatelně zlepšil a v základní hrací části dokonce porazil tým Spartaku Chrastava 3:0. Tři výhry a zisk devíti bodů přinesly týmu třetí místo po základní hrací části.

Systém turnaje finále Mistrovství České republiky je následující – šest startujících týmů odehraje každý 5 zápasů systémem „každý s každým“. Dle pořadí po odehrání základní hrací části se spolu 3. a 4. tým utká znovu o bronzové medaile a 1. a 2. tým pak sehraje finálový zápas o titul Mistra ČR.

V zápase o bronzové medaile proti sobě nastoupily právě dva zmiňované týmy Sokola Zlín – Prštné a Spartaku Chrastava. Hráči Zlína si díky svojí trpělivé hře s minimem chyb zajistili v zápase náskok a po 12 minutách zvítězili jasně výsledkem 5:2. Získali tak, poněkud překvapivě, ale rozhodně zaslouženě, bronzové medaile.

Největší rivalové letošního ročníku – týmy Brno/Zlín ( Tadeáš Červík / Vojtěch Baxa ) a MO Svitávky ( David Petr / Michal Musil ) spolu v základní hrací části sehráli vyrovnané utkání, které skončilo remízou 3:3. Vzhledem k průběžnému bodovému stavu byl kombinovaný tým ve výhodě, jelikož mu k vítězství v turnaji a k zisku titulu stačilo, aby ve finálovém zápase získal jeden bod za remízu. Tlak na hráče MO Svitávky byl naopak velmi vysoký, protože jedinou možností jak zvítězit v turnaji, získat titul a předběhnout soupeře v nominačních bodech pro Mistrovství Evropy, byla výhra za tři body.

Finálový zápas byl velmi opatrný od obou týmů. Byl to první zápas z celého dne a možná i za oba dva turnaje, kdy hrály oba týmy obrannou hru, která se hraje také na mezinárodních mistrovstvích. Tato hra je mnohem více náročná na psychiku a pro diváka možná není tolik atraktivní, ale v rozhodujících momentech je to přesně to, co může rozhodnout o pozdějším úspěchu nebo neúspěchu.
Poločas zápasu skončil těsně výsledkem 1:0 pro Svitávku, která hrála téměř bezchybně. Do druhé poloviny zápasu tak nastupovali všichni hráči s velkou nervozitou. Ve druhém poločase ale Svitávka nepolevila a naopak přidala ještě 2 góly. Konečný výsledek 3:0 ve skvěle a zodpovědně odehraném finálovém utkání znamenal pro dvojici Svitávky vítězství v turnaji, zisk titulu a také přeskočení soupeře v tabulce nominačních bodů pro účast na Mistrovství Evropy.

Tým Brno / Zlín se tak nakonec musel spokojit s druhým místem a stříbrnými medailemi. Druhé místo v celkové klasifikaci znamená také, že dvojice odcestuje na Mistrovství Evropy a bude na turnaji k dispozici jako náhradní tým. Bude tak mít velmi zodpovědnou úlohu, kterou je vytvoření těch nejlepších podmínek při tréninku i mimo něj a pomoci tak reprezentantům k co nejlepšímu výsledku.


Svitávka tak po jednoleté pauze opět získala titul v juniorské kategorii. Od roku 2010 do roku 2020 reprezentovali hráči Svitávky Českou republiku na Mistrovství Evropy hned šestkrát. David Petr s Michalem Musilem tak navážou na úspěšnou sérii a budou bojovat o medaile na této vrcholné akci.

Před odjezdem na samotné mistrovství, které se uskuteční o víkendu 27. a 28. srpna ve šýcarském Bürglenu čeká nyní v následujících dvou měsících reprezentaci spousta práce. Hráči absolvují minimálně dvě reprezentační víkendová soustředění ( v polovině července a v polovině srpna ) pod vedením reprezentačního trenéra juniorů Milana Chovančíka.

Doufejme, že bude tato příprava dostatečná a že naši reprezentanti předvedou ty nejlepší výkony a budou opět po několika letech bojovat o medaile pro Českou republiku v juniorské kategorii.


Odkaz na galerii z Mistrovství České republiky juniorů 2021 : https://ceskakolova.cz/2021/06/28/mcr-junioru-2021/

FOTO: Marek Topolář

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor příspěvku

Poslední články

Rozhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »