Shrnutí druhé poloviny sezóny 2022

Übersetzen / Translate / Přeložit

ŽÁCI

Hráči nejmladší věkové kategorie, tedy žáci do 15 let, odehráli ve druhé polovině několik soutěžních kol Českého Poháru.
Ten je kvůli velkému množství přihlášených týmů rozdělen na oblasti Morava a Čechy. V obou oblastech startuje v plné sestavě více než 8 dvojic, což je jistě skvělou zprávou z hlediska žákovských základen ve všech českých oddílech.

Nejlepší týmy v této kategorii postoupí do semifinále a pak do finále tohoto seriálu , kterého se účastní 8 nejlepších týmů České republiky.

V novém roce začne také seriál mistrovství České republiky 2023. Mladé hráče tak opět čeká velká spousta turnajů.

JUNIOŘI

V kategorii juniorů byla letošní sezóna ukončena úspěšným vystoupením a ziskem stříbrných medailí pro Českou republiku na mistrovství Evropy ve švýcarském Schaffhausenu.

Na podzim byla odehrána dvoukolová kvalifikace o účast v I. lize juniorů pro sezónu 2023. Z této kvalifikace vzešlo 7 týmů, které budou v následující sezóně bojovat o nominační body pro účast na mistrovství Evropy a o postup na mistrovství ČR.

V I. lize juniorů tak budou startovat tyto týmy :
MO Svitávka             Konečný Martin – Musil Michal
SK Chodsko 1         
Holar Jan – Kobes Martin
Sokol Šitbořice 1   
 Šabata Dominik – Urbánek Šimon
MILO Olomouc         
Přidal David – Přidal Martin
Zlín / Favorit Brno   
Baxa  Jáchym – Červík Tadeáš
Spartak Přerov 1     
Bubeník Denis – Jelínek Jan
Sokol Zlín 2             
Baxa Richard – Struhař Kryštof

Nominační soutěže začnou ihned na konci měsíce ledna roku 2023.

Dalších 7 týmů v pořadí z této kvalifikace bude startovat ve II. lize juniorů.

U23

Mistrovství ČR

Na sklonku srpna se v Brně uskutečnilo Mistrovství České republiky v kolové do 23 let. Závěrečného turnaje se zúčastnilo šest nejlepších týmů.
Jmenovitě 3 dvojice ze Zlína, dvě ze Svitávky a jedna ze Šitbořic. Motivací byl pro všechny zúčastněné zisk titulu Mistra ČR a především následná kvalifikace na nadcházející mistrovství Evropy v Německu. I díky vidině reprezentace se turnaj odehrával ve skvělé atmosféře s plným nasazením všech týmů.

Letošní kategorie do 23 let byla poměrně vyrovnaná a medaile mohl získat kterýkoliv ze zúčastněných týmů.
Bodové rozdíly napříč konečnou výsledkovou tabulkou byly velmi těsné.
Nakonec se na třetí příčce umístila dvojice Šitbořice ve složení Martin Drabálek a Štěpán Urbánek, která tak po ne příliš povedené sezóně dosáhla na bronzové medaile.
Stříbrnou medaili pak vybojovali Jan Hrdlička a Jan Kripner ze Svitávky.
V turnaji zvítězil favorizovaný tým letošní sezóny kategorie U23 Radek Adam a Tomáš Horák ze Zlína. Dvojice se stala mistry republiky a upevnila si také pozici v nominační tabulce pro letošní mistrovství Evropy U23 v německém Hofenu. Česká republika dostala možnost nasadit do hry 2 reprezentační týmy. Zlín tak doplnila Svitávka.

Konečné pořadí MČR U23 2022


Mistrovství Evropy

Výborný výsledek zaznamenala česká reprezentace v kategorii do 23 let. V německém Hofenu se v sobotu 17. září uskutečnil vrchol letošní sezóny této věkové kategorie, tedy mistrovství Evropy pro rok 2022. Ve startovním poli bylo devět nejlepších evropských týmů, které doplnil jeden domácí tým, který startoval na divokou kartu.

Ve dvou skupinách po pěti týmech po vzoru herního systému světového poháru bojovaly letos opět dva týmy z České republiky.
Vítěz domácí kvalifikace a mistři České republiky pro rok 2022 ze Zlína ( Tomáš Horák / Radek Adam ) jako ČR 1 a také stříbrní medailisté z domácího šampionátu, hráči ze Svitávky ( Jan Hrdlička / Jan Kripner ) jako ČR 2.

Oba týmy předvedly skvělé výkony a ve svých základních skupinách skončily na druhém místě, což znamenalo postup do semifinále a boj o medaile.
Po prohraných semifinálových utkáních na sebe oba české celky narazily právě v boji o bronzové medaile.
V něm zvítězili hráči ze Zlína a získali tak opět po čtyřech letech skvělé bronzové medaile pro Českou republiku. Hráči Svitávky brali čtvrté místo.

Naposledy byly dva české týmy v semifinále mistrovství Evropy do 23 let v roce 2001. Jedná se tak o skvělý výsledek pro Českou republiku v této mládežnické věkové kategorii.

Konečné pořadí mistrovství Evropy U23 2023

ELITE

Světový Pohár

2. kolo – Dorlisheim ( Francie )
Na druhém kole letošního seriálu světového poháru startovaly 2 české týmy. Tým Zlína a Svitávky.
První jmenovaný tým ze Zlína hrál na turnaji v náhradním složení ( Ludvík Písek / Jan Krejčí ). V základní skupině obsadil třetí místo a v zápase o páté místo pak prohrál s domácím týmem francouzského Dorlisheimu a skončil tak na celkovém šestém místě.
Druhý tým Svitávky ve složení ( Jiří Hrdlička ml. / Roman Staněk ) obsadil v základní skupině čtvrté místo a v zápase o sedmé místo pak zvítězil s rakouskou dvojkou z Dornbirnu. Celkově tak skončil na sedmém místě.

3. kolo – Berlín ( Německo )
Na třetím kole světového poháru startoval pouze jeden tým , a to tým Favoritu Brno ( Jan Havlíček / Robert Zvolánek ).
V základní skupině obsadil s pěti body třetí příčku a čekal ho tak zápas o celkové páté místo proti francouzskému Dorlisheimu. V toto zápase bohužel brněnská dvojice těsně prohrála a v turnaji tak skončila na konečném šestém místě.

4. kolo – Hardt ( Německo )
Čtvrté kolo se neslo v podobném duchu jako kolo třetí. Českou republiku na něm opět reprezentoval pouze tým brněnského Favoritu. Ani tentokrát se bohužel nepodařilo proklouznout do semifinále a Favorit skončil ve skupině na třetím místě. Zápas o konečné páté místo proti belgickému Beringenu ale tentokrát zvládl ovládnout a skončil tak přesně uprostřed tabulky na pátém místě.

5. kolo – St. Gallen ( Švýcarsko )
Další vystoupení pro brněnský Favorit. Po vážném zranění Jana Havlíčka musel ale tým nastoupit na toto soutěžní kolo v náhradním složení a tudíž s nižšími ambicemi. Po boku Roberta Zvolánka zaskočil bývalý mistr světa z roku 2004, Pavel Šmíd. V základní skupině skončila brněnská dvojice bohužel bez bodu. V zápase o deváté místo ale zvítězili nad mladým rakouským týmem ze Sulzu a skončili tak na předposledním místě v turnaji.

6. kolo – Beringen ( Belgie )
Posledním kolem letošního seriálu světového poháru byl turnaj v dalekém belgickém Beringenu. Jelikož se nemohl účastnit tým Zlína v původním složení, dostala možnost záskoku mladá dvojice U23 ve složení ( Tomáš Horák / Radek Adam ). Ta skončila v základní skupině na druhém místě a postoupila tak do semifinále. Po prohře v semifinále pak uspěla v zápase o třetí místo a odvezla si tak umístění na stupních vítězů.

V celkovém pořadí se bohužel ani jeden z českých týmů nevešel do první desítky. Turnaj finále Světového poháru, na kterém startuje vždy 8 nejlepších týmů uplynulé sezóny, které jsou doplněny jedním asijským a jedním pořadatelským týmem se tak bohužel letos po několika letech musel uskutečnit bez českého zastoupení.

ŠKODA EXTRALIGA

3. kolo – Svitávka

V neděli 4. září se ve sportovní hale ve Svitávce uskutečnilo třetí kolo letošní nejvyšší soutěže, Škoda Extraligy, v kolové.
7 nejlepších českých týmů pokračovalo po dlouhé letní přestávce v bojích o důležité body do celkové kvalifikace. Tímto třetím kolem odstartovala podzimní část sezóny.

Favority letošní sezóny byly dle prvních dvou odehraných kol tři týmy, a to sice týmy Brna, Svitávky a Zlína. Právě tyto týmy získaly na prvních dvou kolech pohodlný náskok nad týmy na čtvrtém až sedmém místě a do třetího turnaje tak mohly vstupovat s větší jistotou. Dobrou pozici měl také tým Plzně , který držel náskok nad druhým týmem Svitávky.

V turnaji zvítězil tým Svitávky před Favoritem Brno a překvapivě třetím týmem Nezamyslic. Tým Svitávky se tímto výsledkem dostal se do čela celkové klasifikace. Na druhém místě byl po třetím kole tým Zlína a na třetím tým brněnského Favoritu.


4. kolo – Plzeň

V Plzni se v neděli 2. října uskutečnilo poslední čtvrté kolo nejvyšší tuzemské soutěže, Škoda Extraligy.
Toto poslední soutěžní kolo mělo rozhodnout o čtyřech týmech, které postoupí na mistrovství České republiky, a také o rozdělení důležitých bodů do kvalifikace na letošní mistrovství světa v belgickém Gentu.

Vzhledem k výsledkům prvních tří soutěžních kol bylo o prvních třech postupujících téměř rozhodnuto. Bojovalo se tak o čtvrté postupové místo a také o kvalifikační body na světový šampionát.

S náskokem šel do posledního turnaje na prvním místě tým SC Svitávky ( Jiří Hrdlička / Jan Kripner ) , který vyhrál již dvě soutěžní kola. Na posledním kole se ale nově složenému týmu pro letošní sezónu tolik nedařilo, když bodoval až v posledních dvou utkáních. Získal tak v turnaji pouze 6 bodů, což stačilo na páté místo.
V průběžném pořadí v kvalifikaci se tak z prvního místa posunul na místo druhé.

Do čela kvalifikace se díky dobrým výkonům a vítězství v posledním turnaji dostal tým Favoritu Brno ( Jan Havlíček / Robert Zvolánek ). Ten ztratil v turnaji pouhé dva body za remízu ze začátku turnaje. Ostatní zápasy skončily pro brněnskou dvojici vítězně a s 16 body tak v turnaji jasně zvítězil. Reprezentanti České republiky z posledního mistrovství světa, které se v loňském roce uskutečnilo v německém Stuttgartu tak získali před vrcholnou akcí malý bodový náskok v čele tabulky.

Dalším z trojice letošních favoritů nejvyšší soutěže je tým Sokola Zlín – Prštné ( Ludvík Písek / Miroslav Gottfried ). Dvojice, která bude na mistrovství ČR obhajovat loňský, pro Zlín historicky první titul, se letos ve druhé polovině sezóny potýkala s následky nemoci. Na dvou kolech světového poháru a na třetím a čtvrtém kole Extraligy musel po boku Ludvíka Píska zaskočit vždy jiný spoluhráč. Zlín tak ztratil svůj náskok v čele tabulky z první poloviny sezóny. Na čtvrtém kole v Plzni obsadil s 10 body čtvrté místo a v celkové kvalifikaci jim patřilo dělené druhé místo s týmem Svitávky.

Boj o čtvrté postupové místo probíhal na posledním kole mezi dvěma týmy. Tým Startu Plzeň ( Ondřej Kydlíček / Josef Reindl ) a tým MO Svitávky ( Jiří Hrdlička ml. / Roman Staněk ) zápasily na posledním kole o zisk více bodů a postup mezi první čtyřku, která bude bojovat o titul.
Pořádající tým Plzně dokázal naplno využít výhody domácího prostředí a v turnaji získal po dobrých výkonech celkem 13 bodů. To stačilo Plzni na druhé místo v turnaji a uhájení čtvrtého místa v celkovém pořadí.
Tým MO Svitávky, který se naopak snažil náskok plzeňského týmu smazat a přeskočit jej v pořadí na čtvrté místo, předvedl na posledním soutěžním kole také dobré výkony proti favorizovaným týmům. Zisk 10 bodů a umístění na třetím místě v turnaji ale bohužel na postup do finále MČR nestačil a Svitávka tak zůstala na průběžném pátém místě.

Poslední dva týmy letošní tabulky jeli na poslední turnaj spíše potrápit ostatní týmy, jelikož šance na udržení v soutěži pro rok 2023 již byly téměř mizivé.
Tým Prima Nezamyslice ( Petr a Martin Přikrylovi ) ztrácel na pátý tým Svitávky před posledním turnajem 11 bodů. Teoretická šance na udržení tak byla ve hře. Tým Nezamyslic by ale musel předvést téměř bezchybný výkon. Po dobrém třetím místě na třetím kole se ale tento úspěch nepodařilo zopakovat. Se ziskem 6 bodů se tentokrát Nezamyslice umístily na šestém místě a na šestém místě také ukončily letošní sezónu. V příštím roce tak nastoupí v I. lize.

Stejně tak nastoupí ve druhé nejvyšší lize tým Sokola Šitbořice ( Martin Drabálek / Marek Topolář ) , který šel do posledního kola již bez naděje na udržení v soutěži.
V novém složení tak šitbořičtí využili kvalitního turnaje k souhře pro příští sezónu. V turnaji bohužel nezískali žádný bod a po čtyřech odehraných kolech skončili na posledním sedmém místě.

Mistrovství ČR

V neděli 9. října se ve Svitávce uskutečnilo Mistrovství České republiky, tedy finálový turnaj v kolové a krasojízdě. Bojovalo se o titul Mistra České republiky a taky cenné nominační body na Mistrovství světa. V rámci kolové nastoupily 4 nejlepší tuzemské týmy, které se v základní části utkaly systémem každý s každým. 

Tabulka nominačních bodů na Mistrovství ČR a mistrovství světa byla letos velmi vyrovnaná. Díky velmi podobnému bodovému počtu prvních tří týmů platilo, že na Mistrovství světa pojede ten, kdo se stane mistrem České republiky.

Z čela tabulky současné sezóny s těsným náskokem na mistrovství české republiky postoupil Favorit Brno ve složení Jan Havlíček a Robert Zvolánek. Pro tým který v minulém roce úspěšně reprezentoval naši zemi na mistrovství světa bylo hlavním cílem turnaje tyto ambice potvrdit a zopakovat.
Dalším účastníkem byl tým Startu Plzeň, za který nastoupil Ondřej Kydlíček a Josef Reindl. Plzeň se na mistrovství kvalifikovala po úspěšném posledním kole Extraligy a jejím cílem bylo tedy bojovat o medailové pozice. 

Obhájcem titulu mistra ČR z minulého roku byl tým Ze Zlína ve složení Ludvík Písek a Miroslav Gottfried. A konečně domácím tým Svitávky na  turnaji za velké podpory domácích fanoušků reprezentovala dvojice nejstaršího a nejmladšího hráče na startovním poli. Zkušený Jiří Hrdlička starší nastoupil po boku nováčka extraligy Jana Kripnera. 

V úvodní části turnaje, kde týmy hrály systém každý s každým, si nejlépe vedl tým Favoritu Brno.
Bohužel si jeho útočník Jan Havlíček v posledním zápase vážně zranil koleno a z turnaje musel odstoupit.
Po boku Zvolánka ho pak nahradil ve zbylých zápasech hráč první ligy Patrik Krejčí. Do finále se společně s Brnem probojovala domácí Svitávka.

V zápase o třetí místo byl lepším týmem Zlín, který si nakonec ze Svitávky odvážel bronzové medaile za konečné 3. místo. V zápase o bronz porazil dvojici západočeské Plzně v poměru 6:3.

Finále nabídlo velmi vyrovnaný souboj. Bylo jasné, že vítěz se stane mistrem republiky a zároveň se nominuje na mistrovství světa. V základní hrací době skončilo utkání remízou 3:3. Podle směrnic kolové mělo tedy následovat sedmiminutové prodloužení. 

Vítěz turnaje nakonec nevzešel ani z prodloužení, které skončilo remízou v poměru 4:4. Rozhodovat tedy musel až penaltový rozstřel.

V penaltovém rozstřelu bylo nakonec šťastnější Brno, které finálový zápas v náhradním složení zvládlo na jedničku, získalo titul Mistra české republiky a zároveň se Brno kvalifikovalo na mistrovství světa. Náhradním týmem měla být dvojice Svitávky.

Konečné pořadí MČR Elite 2022

Mistrovství Světa

Letošní mistrovství světa v belgickém Gentu bylo bohužel z pohledu české kolové jiné, než v ostatních letech.
Po zranění Jana Havlíčka na domácím šampionátu se muselo hledat řešení a náhradní složení českého reprezentačního týmu.

Bylo vyhodnoceno, že nejlepší spojení bude, když bude po boku brněnského Roberta Zvolánka startovat zkušený Jiří Hrdlička st.
Robert Zvolánek sice od žákovských let hrál na pozici útočníka, v posledních 4 letech ale změnil svoji pozici na brankáře, a tak se musel do role útočníka za krátkou dobu opět dostat.

Letošní ambice v improvizovaném složení tak zřejmě nemohly být medailové. První trojice týmů, která skončila později na stupních vítězů měla nad ostatními týmy letos opravdu velkou převahu a tak by byl boj o medaile velmi těžkým úkolem pro jakkoliv složený tým.

Improvizovaně složené dvojici se proti zkušeným a hlavně sehraným celkům během v průběhu třídenního turnaje příliš nedařilo. V pěti utkáních základní skupiny bohužel získali pouze jeden bod za remízu s domácí Beglií.

1 bod v základní skupině tak získala jak Česká republika, tak Belgie. Belgie ale díky lepšímu skóre v odehraných zápasech proklouzla do dalších bojů v posledním hracím dni.
Naši hráči bohužel museli přijmout poslední šesté místo. Tým na šestém místě skupiny A hraje v posledním hracím dni “barážové” utkání s vítězem skupiny B.
Tím se stalo Japonsko, které bez problémů porazilo ostatní týmy.
Tento zápas již naši zvládli a zvítězili vysoko 8:0 a nedopustili tak žádnou senzaci v podobě sestupu do B skupiny pro příští rok.

Šesté umístění je lehkým zklamáním pro naše hráče, jelikož byl postup mezi nejlepší pětku a možná i boj o medaile velmi blízko a rozhodnout mohly pouhé dvě branky.

Mistry světa se letos stali reprezentanti Rakouska ( Patrick Schnetzer a Stefan Feuerstein ). Právě první jmenovaný, Patrick Schnetzer, získal již osmý titul mistra světa. Pro mladého Stefana Feuersteina se jedná o první zisk duhového trikotu.
Na druhém místě se ziskem stříbrných medailí skončil německý tým ve složení Bernd a Gerhard Mlady. Dvojnásobní mistři světa byli v letošní sezóně téměř neporazitelní a finále mistrovství světa bylo opravdovou reklamou na kolovou.
Stupně vítězů pak doplnil tým Švýcarska, který získal bronzové medaile. Bratři Severin a Benjamin Waibelovi tak po loňském stříbru klesli o jednu příčku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor příspěvku

Poslední články

Rozhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »