Mistrovský titul získala dvojice Písek / Gottfried ze Zlína. Brno bude reprezentovat na mistrovství světa.

Übersetzen / Translate / Přeložit

I v nejstarší věkové kategorii Elite má již titul svého majitele. Pro Zlín jej historicky poprvé získala dvojice Ludvík Písek s Miroslavem Gottfriedem.

V Praze na Pankráci se poněkud neobvykle v úterý ve státní svátek uskutečnilo finále mistrovství České republiky pro rok 2021 v sálové cyklistice.
Turnaj v kolové se hraje dle následujícího modelu. Čtyři nejlepší týmy uplynulé sezóny se utkají nejprve každý s každým. Z této základní skupiny pak první dva týmy sehrají zápas o titul a zlaté medaile a týmy na třetím a čtvrtém místě hrají utkání o bronzové medaile. Velmi důležité jsou také body do celkové klasifikace pro reprezentaci na mistrovství světa a pro účast v seriálu Světového Poháru v příštím roce.

Letošní sezóna nabídla velmi vyrovnané souboje a poprvé po několika letech neskončila jasným vítězstvím pro jeden z týmů, ale týmy bojovaly o prvenství v turnaji i celé sezóně doslova do posledních vteřin.

Do finálové čtyřky se z uplynulé letošní sezóny kvalifikovaly následující týmy, které se měly utkat o titul mistrů republiky pro rok 2021:
Favorit Brno ( Jan Havlíček / Robert Zvolánek )
SC Svitávka ( Jiří Hrdlička / Pavel Richter )
Sokol Zlín – Prštné 2 ( Ludvík Písek / Miroslav Gottfried )
MO Svitávka – ( Jiří Hrdlička ml. / Roman Staněk )

Velkou smůlu měl před finálovým turnajem nejmladší tým této čtveřice reprezentující MO Svitávku. Roman Staněk necelý týden před akcí bohužel onemocněl a tým se tak nemohl zúčastnit v obvyklém složení a plné síle. Zaskočit za svého oddílového kolegu musel mladý Jan Hrdlička, který tak vůbec poprvé stanul po boku svého bratra. Díky této komplikaci se tak dvojice ze Svitávky musela vzdát nejvyšších ambicí na zisk titulu a také o boj o nominační body. Jiné než čtvrté místo by bylo spíše zázrakem.

Velké štěstí a skvělý obrat celé sezóny zažil tým Sokola Zlín – Prštné 2. Tento tým v prvních dvou soutěžních kolech obsadil 5. a dokonce 6. místo a byl bodově na hodnotách znamenajících sestup do I. ligy. Načasování formy a také trochu štěstí přišlo ale v nejlepší možnou dobu, když zlínští zvítězili v posledním soutěžním kole Extraligy bez ztráty bodu a vyhoupli se tak v celkovém pořadí z 6. místa na průběžné 3. místo a také se kvalifikovali do finálového turnaje mistrovství republiky. Najednou se tak dvojice stala favoritem na medaile, nebo i na zisk titulu.

Finále mistrovství České republiky

Vítěz základní části, tým brněnského Favoritu, vstupoval do finálového turnaje se značným náskokem v kvalifikačních bodech, vzhledem k poměrně stabilním výkonům během extraligové sezóny byl zřejmě největším favoritem na zisk letošního titulu. Ve třech soutěžních kolech nejvyšší české soutěže se umístil na prvním, pátém a druhém místě. První zápas sehráli brněnští proti Zlínu. V napínavém a vyrovnaném zápase nepadlo mnoho gólů a oba týmy se tak musely spokojit s jedním bodem za remízu 3:3. Druhý i třetí skupinový zápas již Favorit zvládnul, když zvítězil nad oběma týmy Svitávky a měl tak jistý postup do finále a boj o zlaté medaile.

Druhý tým letošní ŠKODA Extraligy ze Svitávky, který v prvních dvou kolech skončil na pátém a prvním místě ve svém původním složení, musel z důvodu zranění Pavla Loskota dokončit letošní sezónu v improvizovaném složení, kdy k Jiřímu Hrdličkovi staršímu naskočil Pavel Richter. I přes to, že spolu dvojice netrénovala se jí podařilo na posledním kole skončit na třetím místě. Ve finálovém turnaji se svitáveckým příliš nedařilo. Po vysoké výhře nad oddílovými kolegy pak získali už pouze jeden bod za remízu 4:4 se Zlínem. S Favoritem Brno prohráli jasným výsledkem 2:7. Se čtyřmi body byl tým SC Svitávky nasměrován k zápasu o bronzové medaile.

Tým Sokola Zlín – Prštné 2, který se po zmíněném skvělém počinu na posledním soutěžním kole dostal do finálového turnaje ze třetího místa si v základní části zajistil svoji účast ve finálovém utkání ziskem pěti bodů za jednu výhru proti bratrům Hrdličkovým hrajícím za MO Svitávku v poměru 4:3 a dvěma remízám proti Favoritu Brno a týmu SC Svitávky. Již před tímto finálovým zápasem bylo jisté, že Zlín nevyhraje celkovou kvalifikaci a nebude startovat na letošním mistrovství světa. Naopak účast na Světovém Poháru 2022 již byla postupem do finálového utkání zcela potvrzena. Zlínští tak mohli bojovat „jen“ o pozici náhradníků na světovém šampionátu a o tuzemský titul.

Tým MO Svitávky , který reprezentovali výjimečně bratři Hrdličkovi byli v této sestavě jasně papírově nejslabší dvojicí na turnaji. V základní skupině bohužel skončili bez bodu po jasných porážkách v zápasech proti svému otci a také proti Favoritu Brno. Jediné body byly na dosah v zápase proti Zlínu, kdy mladá dvojice nezvládla až samotný závěr zápasu a prohrála těsně 3:4. Zápas o bronzové medaile pro oba týmy Svitávky byl tak nevyhnutelný.

Zápas o bronzové medaile:
V tomto zápase proti sobě nastoupily oba týmy Svitávky. Vůbec poprvé se na tomto finálovém turnaji mistrovství republiky proti sobě postavili synové Hrdličkovi, kteří se chtěli pokusit sebrat medaili svému otci. Dle očekávání mělo jít ale opět o jasnou záležitost jelikož v kolové ve většině případů rozhodují zkušenosti. Po vyrovnaném prvním poločase pak mladší z týmů udělal ve hře chyby, které dvojice Hrdlička st. / Richter ihned potrestala. Konečný výsledek tohoto utkání byl 8:5 ve prospěch Hrdličky staršího s Richterem a tým SC Svitávky tak získal bronzové medaile pro letošní rok 2021. V celkové kvalifikaci pro mistrovství světa tak patří týmu také celkové třetí místo.

Finálový zápas o titul:
Poslední zápas finálového turnaje nabídnul velmi napínavý a vyrovnaný souboj mezi Favoritem Brno a Sokolem Zlín – Prštné 2. Remíza v zápase v základní části byla jasným signálem, že ani další zápas těchto dvou týmů nebude jasnou záležitostí. Favorit Brno měl v tomto zápase v první polovině převahu a získal také gólový náskok. Zlín ale dokázal ve druhé polovině zápasu svojí trpělivostí zvrátit vývoj zápasu a soupeře dohnat. Při závěrečném hvizdu byl stav zápasu 5:4 pro Brno. Byl ale nařízen poslední úder z dobré vzdálenosti a Miroslav Gottfried tuto šanci využil a proměnil z posledního úderu a vyrovnal stav utkání na 5:5. Na řadu tak muselo přijít prodloužení. Ani přidaných 7 minut ale nedokázalo určit vítěze turnaje, jelikož po sedmi nastavených minutách svítilo na tabuli skóre 2:2. Rozhodnout tak musel až penaltový rozstřel. Ten již zvládli lépe hráči Zlína a byli tak těmi šťastnějšími v tomto „rozstřelu“. Po stříbrných medailích v minulých letech získali hráči Zlína titul mistrů republiky. Jednalo se o to vyjimečnější výsledek, jelikož tato dvojice získala titul mistrů republiky v kategorii Elite vůbec poprvé za celou dobu existence oddílu kolové.

Tým Favoritu Brno jistě prohra v turnaji mrzela. Zklamání nemusí být ale příliš velké, jelikož si tento tým udržel vedení v celkové kvalifikaci a bude reprezentovat Českou republiku na letošním mistrovství světa , které se bude konat poslední říjnový víkend v německém Stuttgartu. Na tuto vrcholnou akci, která se konala naposledy v roce 2019, kdy naši reprezentanti získali bronzové medaile je doprovodí čerství mistři republiky ze Zlína, kteří budou náhradníky pro případ zranění.Druhou částí sálové cyklistky je krasojízda.
Soutěž krasojezdců začala disciplínami dvojic. V ženách startovala dvojice z Němčic nad Hanou Alena Florová a Michaela Vosičková. Děvčata po drobných chybách zajela 73,99 bodů a budou reprezentovat na mistrovství světa.

V kategorii dvojic open zvítězil Jakub Mašek s Tomášem Grunou z Řečkovic před domácí dvojicí sourozenců Kripnerových.

V mužích jednotlivcích vyhrál zkušený Jakub Mašek se 147,84 body před Radkem Jančíkem z Heršpic. Oba se tak nominovali pro tuto kategorii na mistrovství světa.

Bezkonkurenčně nejdramatičtější závod byl v kategorii žen, kdy se tři juniorky podělili o medailové pozice naprosto minimálním rozdílem. Jako první startovala domácí Štěpánka Řasová, která se nezúčastnila předkola a tak ji pořadatel nasadil na divokou kartu. Štěpánka se nevyvarovala několika chyb a zajela 88,96 bodu. Jako další z této trojice startovala Michaela Vosičková, která rovněž udělala několik chyb a zajela o 0,2 bodu méně. Poslední startovala Alena Florová, která v jízdě udělala podobné chyby jako její oddílová kolegyně. Nakonec byl výsledek o 0,02 bodu nižší než u Štěpánky a tak se vklínila na druhé místo.

Všechny fotky z finálového turnaje najdete na tomto odkazu : https://ceskakolova.cz/2021/09/29/galerie-mcr-elite-2021/
FOTO : Marek Topolář

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor příspěvku

Poslední články

Rozhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »