Shrnutí první části sezóny kolové v roce 2021

Übersetzen / Translate / Přeložit

Sezóna kolové běžně začíná na přelomu měsíců ledna a února. Výjimečná situace, která nastala ve světě minulý rok však tento trend úplně změnila.

První uvolnění opatření týkající se sportu přišly teprve po velikonočních svátcích. Od té doby mohla s tréninkem začít hrstka hráčů, kteří jsou členy reprezentace v jedné z věkových kategorií. Ostatní hráči včetně nejmenších začínajících žáků museli čekat mnohem déle, téměř do konce května.

Už od začátku roku bylo jasné, že letošní sezóna neproběhne v běžném režimu jako jsou všichni zvyklí a jak, doufejme, bude moci probíhat opět v roce 2022. Kalendář soutěží byl uzpůsoben tak, aby měli všichni hráči všech věkových kategorií stejné podmínky a dostatek času pro trénink a návrat do co nejlepší formy, kterou disponovali před tím, než se vše uzavřelo. Bohužel byly ale všechny soutěže výrazně zkráceny a některé soutěže zřejmě ani nebudou v letošním roce odehrány. Vše bude záležet na situaci a možnostech pořádání akcí v podzimním období.

ŽÁCI

V nejmladší kategorii bohužel nebylo možné odehrát žádná soutěžní kola. Zda-li bude možno odehrát alespoň stěžejní turnaje v podzimní části sezóny rozhodne aktuální situace. Většině začínajících mladých hráčů bude ale téměř sedmiměsíční nucená přestávka velmi chybět a tak bude zřejmě letošní rok „obětován“ dohánění základních prvků a dovedností na trénincích.

JUNIOŘI

Kategorie juniorů , tedy hráčů do 19 let , se stihla odehrát během jediného měsíce. Důvodem bylo také to, že byla podstatně zkrácena a namísto běžných pěti turnajů čítala pouze dva. A to sice předkolo odehrané dne 6.6. a finále mistrovství České republiky, které bylo odehráno ihned za tři týdny dne 27.6. Oba juniorské turnaje se uskutečnily na brněnském Favoritu. Juniorské týmy nesbíraly body pouze kvůli zisku tuzemského titulu ale také bojovali o kvalifikaci na letošní mistrovství Evropy juniorů, které se v minulém roce z jasných důvodů vůbec neuskutečnilo. Pořadatelem této vrcholné akce, která je v kategorii nejvyšší metou, bude poslední srpnový víkend švýcarský Bürglen.
Po prvním odehraném kole byl stav mezi hlavními favority letošního ročníku, týmy Svitávky a kombinovaného týmu Brno/Zlín velmi vyrovnaný. Ve finálovém turnaji však v rozhodujícím zápase zvítězil tým Svitávky ve složení Michal Musil / David Petr a radoval se tak ze zisku titulu i z faktu, že právě oni budou reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy a budou bojovat o zisk medailí. Ve finále druhý kombinovaný tým ve složení Tadeáš Červík / Vojtěch Baxa doprovodí vítězný tým do Švýcarska jako tým náhradníků.

U23

Sezóna kategorie do 23 let měla podobný scénář jako ta juniorská. I zde již známe mistry České republiky pro rok 2021 a také je jasné, který tým pojede reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy U23. Sezóna této kategorie také obsahovala pouze dva turnaje ( předkolo a finále ). Oba turnaje se také uskutečnily v Brně. Právě mistrovství Evropy měla být v minulém roce jediná mezinárodní akce, která se měla uskutečnit. Švýcarský pořadatel, oddíl Mosnangu, však tuto akci zrušil pouhých pár dní před odjezdem, kdy již byli hráči připraveni na odjezd. Doufejme, že letos již tato akce proběhne a podobné komplikace nenastanou.
V této kategorii byly favority vzhledem k věku tři týmy. Tyto týmy také svoji dominanci nad ostatními potvrdily. Týmy Brno/Zlín ( Michal Fryčar / Tomáš Horák ) , Sokol Šitbořice ( Martin Drabálek / Štěpán Urbánek ) a Svitávka/Praha ( Jan Hrdlička / Jan Kripner ) se v průběžném pořadí seřadily na medailových pozicích. V předkole zvítězil tým Sokola Šitbořice a získal tak plný počet bodů do kvalifikace. Ve finálovém turnaji však zvítězil tým Brno/Zlín a jelikož byly výsledky finálového turnaje bodovány dvojnásobně, umístily se tyto dva týmy v kvalifikačních bodech shodně na prvním místě.
Dle pravidel má v tomto případě při nominaci na mistrovství Evropy výhodu ten tým, který získá lepší umístění ve finále mistrovství republiky a z tohoto důvodu bude na letošním mistrovství Evropy ve švýcarsku na konci září reprezentovat tým Brno/Zlín.

ELITE – ŠKODA EXTRALIGA 2021

Ani nejvyšší česká soutěž kategorie mužů ( Elite ) se bohužel nevyhnula zkrácení sezóny. Namísto čtyřech soutěžních kol + finále mistrovství Republiky budou letos odehrány pouze tři kola + finále. I toto bude doufejme příští rok opět „při starém“ , jelikož zkrácení již tak krátké sezóny , by nejvyšší soutěži jistě neprospělo.
Před letní „přestávkou“ se stihla uskutečnit dvě soutěžní kola. Obě dvě se uskutečnily v Nezamyslicích. První kolo bylo odehráno 20.6. a druhé kolo následovalo o tři týdny později, dne 11.7.
Ve ŠKODA Extralize startovalo pět nejlepších týmů sezóny minulé, doplněných dvěma nejlepšími týmy I. ligy, kteří si vybojovali postup do nejvyšší soutěže pro rok 2021.

Právě, na prvních dvou kolech domácí, Nezamyslice ( Petr a Martin Přikrylovi ) jsou jedním ze dvou týmů, kteří se do Extraligy probojovaly z nižší soutěže. Že do Extraligy patří ale ukázaly v obou kolech, kdy tento tým dvakrát stanul na druhém nejvyšším stupni. Po dvou kolech tak průběžně vedou celou soutěž s náskokem jednoho bodu.

Favoritům soutěže dle minulé sezóny se v prvních dvou kolech příliš nedařilo. Úřadující mistři z týmu SC Svitávka ( Jiří Hrdlička / Pavel Loskot ) na prvním kole skončili až na pátém místě. Ve druhém kole však svůj neúspěch odčinili a zvítězili. V průběžném pořadí jsou tak nyní na děleném druhém a třetím místě spolu s týmem Favoritu Brno ( Jan Havlíček / Robert Zvolánek ) , kteří získali přesně naopak v prvním kole první místo a ve druhém kole až místo páté.

Dalším favoritem měl být tým Sokola Zlín – Prštné 2 ( Ludvík Písek / Miroslav Gottfried ), který v minulé sezóně ubránil druhé místo a pak i zisk stříbrných medailí z mistrovství republiky. Zlínu se ale nedařilo ani na jednom kole, když na prvním kole skončila dvojice na čtvrtém místě a na druhém kole dokonce na místě šestém. Šesté místo tak týmu patří i v průběžné klasifikaci.

Na průběžném čtvrtém místě je nyní tým MO Svitávky ( Jiří Hrdlička ml. / Roman Staněk ). Bronzový tým minulého ročníku získal na prvním kole třetí a na druhém kole čtvrté místo. Právě tým Svitávky uzavírá první čtveřici týmů, která má mírný náskok před týmy na pátém, šestém a sedmém místě.
Na pátém místě je průběžně tým Sokola Zlín – Prštné 1 ( Martin Struhař / Tomáš Horák ) , který byl na prvním kole šestý a na druhém kole třetí. Tabulku sedmi nejlepších českých týmů uzavírá tým Sokola Šitbořice ( Marek Topolář / Miroslav Starý ) , který skončil na obou odehraných kolech sedmý.

Všechny kategorie kolové čeká nyní letní přestávka. Junioři i hráči kategorie U23 budou absolvovat soustředění a nejbližší akcí bude právě Mistrovství Evropy juniorů ve dnech 27. – 28. srpna ve Švýcarsku.


Za Českou Kolovou přejeme všem pohodové letní „prázdniny“ a od září budeme opět pokračovat se živými přenosy i články z turnajů.
Jirka & Marek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor příspěvku

Poslední články

Rozhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »