Čeští junioři získali na mistrovství Evropy v kolové čtvrté místo

Übersetzen / Translate / Přeložit

Ve dnech 27 a 28. 8. se ve švýcarském Bürglenu konalo Mistrovství Evropy v sálové cyklistice v kategorii juniorů. Poslední mistrovství se uskutečnilo naposledy v roce 2019. V minulém roce se tato vrcholná juniorská akce z důvodu pandemie nekonala.

Hráči kolové, reprezentanti oddílu Svitávky Michal Musil a David Petr, odjížděli na Mistrovství Evropy s ambicemi na zisk medailí. Pro mladé hráče to bylo první absolvované mistrovství a jeden z prvních kontaktů se zahraniční konkurencí. Dvojici náhradníků tvořil kombinovaný tým Brna a Zlína ( Tadeáš Červík a Vojtěch Baxa ). Mezinárodním trenérem juniorské kolové je zlínský Milan Chovančík , který naše reprezentanty připravoval na dvou přípravných soustředěních.

Právo startovat na mistrovství Evropy si Musil s Petrem vybojovali po zisku titulu na domácím šampionátu v Brně na konci června. Celý červenec pak byl spolu s náhradním týmem věnován přípravě na tento vrchol letošní sezóny.

Oficiální zahájení turnaje bylo v pátek v 17:30. Sedmičlenné startovní pole čítalo celkem 7 zemí. Spolu s Českou republiku se jednalo o obhájce prvenství ze Švýcarska, dále pak Německo, Rakousko, Francii, Belgii a Maďarsko. V první hrací den čekaly na naše hráče první dvě skupinová utkání.


V prvním z nich si poradili snadno s nejslabším týmem z Maďarska, když zvítězili vysoko 11:1. Maďarské týmy patří ve všech věkových kategoriích k těm papírově nejslabším a letos tomu nebylo jinak.

Ve druhém zápase prvního dne pak nastoupili proti týmu Rakouska. V tomto zápase se českému týmu podařilo dostat se do vedení 2:1 , poté ale přišly dvě chyby v blízké vzdálenosti před brankou , které soupeř dokázal využít a vývoj zápasu tak překlopit na svoji stranu. Ze zápasu s prvním ze tří favoritů tak naši odešli s porážkou 2:4.

Druhý den začínali naši hráči brzy ráno zápasem proti Německu, které patří v juniorské kategorii vždy k největším favoritům díky velké základně oddílů. Německo nestálo mimo stupně vítězů na juniorském Mistrovství Evropy ani jednou v posledních 10 letech. Českým reprezentantům se ale podařil skvělý výsledek, když německý tým porazili 2:1. Jednalo se tak o první porážku Německa na turnaji juniorské kategorie od roku 2009. Poněkud nečekaně tak získali důležité 3 body do tabulky.

Dalším utkání sehráli češi s „domácím“ týmem pořádajícího oddílu ze Švýcarska. V tomto zápase byli naši téměř bez šance a nepodařilo se jim ani jednou skórovat. Tento zápas skončil vysokou prohrou 0:7. Kvality švýcarského týmu a rozdíl mezi ním a ostatními týmy naznačoval také fakt, že švýcaři ze čtyř zápasů inkasovali pouze 2 branky. Švýcarskou dvojici hnala ke skvělým výsledkům také velká podpora tamních fanoušků v hale. Mistrovství Evropy totiž pořádal oddíl Altdorfu a oba švýcarští reprezentanti jsou jeho členy.

Další utkání měla patřit mezi ty jednodušší , jelikož se jednalo o papírově slabší týmy Francie a Belgie. Na akcích jako je mistrovství Evropy, nebo mistrovství světa ale nelze žádný zápas podcenit, jelikož se hraje úplně jiný systém hry jako během sezóny. Francie se, jako i ve všech jiných věkových kategoriích, snaží hrát defenzivní hru. Právě v tomto utkání trvalo našim delší dobu, než prolomili francouzskou obranu, ale v momentě, kdy se to podařilo, dokázali soupeře přehrát a zvítězit poměrně jasným výsledkem 3:0.

Poslední zápas základní skupiny čekal naše hráče proti týmu Belgie. I tento zápas zvládli bez větších potíží s výsledkem 6:3 a po odehrání základní části patřilo České republice průběžné 4. místo. V tomto případě mohl naše hráče velmi mrzet výsledek z prvního dne, ze zápasu s Rakouskem.

4. místo tak znamenalo postup do semifinále, kde se znovu utkají první se čtvrtým a druhý se třetím týmem. Bohužel se český tým v tomto zápase musel opět utkat o postup do finále s téměř bezchybným Švýcarskem. Naši hráči polovinu prvního poločasu vzdorovali ale poté přišly dva rychlé góly soupeře. I tento druhý vzájemný zápas nakonec skončil jasnou porážkou českého týmu v poměru 1:7 a bylo tak jasné, že budou naši hráči bojovat o bronzové medaile.

Ve druhém semifinále, které mezi sebou sehráli týmy Německa a Rakouska se z postupu radoval německý tým, který zvítězil také jasně v poměru 5:1 a zajistil si tak opět po dvou letech účast ve finále proti Švýcarsku. Rakousko bylo nasměrováno do zápasu s Českem o bronzové medaile.

Zápas o bronzové medaile byl v prvních minutách velmi vyrovnaný a opatrný. V poločase ztrácel český tým pouze o jeden gól se skóre 2:3 a do druhé půle tak nastupoval s velmi reálnou šancí na zisk medaile. Ve druhé polovině zápasu ale přišla chyba, kterou rakouský tým dokázal využít a poté si již svoje vedení pohlídal a v zápase zvítězil 6:3. Tato prohra znamenala, že se Rakousko bude opět po 2 letech radovat z bronzové medaile a naši hráči se musí spokojit se čtvrtým místem.

Finále nabídlo atraktivní bitvu mezi Švýcarskem a Německem. Domácí tým si rychle vypracoval náskok a i když se Německo snažilo svoji ztrátu dohnat Švýcaři si vývoj zápasu pohlídali a zvítězili 5:4. Po zisku titulu v roce 2019 tak opět obhájili první místo a získali zlaté medaile. Tento zisk titulu potvrdil, že co se týče výkonnosti juniorských kategorií a práce s mládeží, předčilo nyní Švýcarsko ostatní země.

Michal Musil a David Petr tak v konečném součtu zřejmě nenaplnili reálné představy o zisku medailí , ale je také nutno brát v úvahu , že se jednalo o první start na mezinárodní akci takového rozměru. Naštěstí mají tito mladí hráči vše před sebou, jelikož se vzhledem ke svému věku mohou o účast na juniorském mistrovství ucházet ještě v příštím roce.

Komentář Milana Chovančíka jakožto reprezentačního trenéra juniorů :
„Myslím si, že se kluci ukázali v dobrém světle. Chválily je i ostatní výpravy, se kterými jsme komunikovali. Ve velké míře byla na klucích vidět nervozita, což si myslím že je problém, že na takové akci byli poprvé a jsou mladí (především Míša). V podstatě svou hru, kterou umí hrát předvedli pouze v zápase s Německem, který vyhráli, jinak jim v celém turnaji chyběla větší soustředěnost ve vyhrocených okamžicích a z toho plynuly drobné chyby, které byly soupeři trestány góly. Nicméně kluky moc chválím za přístup jak v přípravě, tak na samotném mistrovství a myslím, že jsme byli dobrá parta a po celé mistrovství byla dobrá nálada. I přesto, že byli čtvrtí, tak na to budou rádi vzpomínat.

Foto : Monika Schrott – Německo

Česká výprava na juniorském mistrovství Evropy
Kompletní výsledky evropského šampionátu v kolové

Autor příspěvku

Poslední články

Rozhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »