Juniorský titul v kolové putuje do Zlína zásluhou bratrů Baxových. Na mistrovství Evropy bude reprezentovat tým Svitávky.

Übersetzen / Translate / Přeložit

Ve sportovní hale ve Svitávce se v sobotu 30. dubna uskutečnilo finále mistrovství České republiky v sálové cyklistice.
Kromě nejlepších šesti dvojic kolové tak o mistrovský titul bojovaly také nejlepší juniorky a junioři v krasojízdě.

Šest nejlepších dvojic bojovalo nejen o zisk titulu českých mistrů, ale také o body do tabulky v kvalifikaci pro letošní mistrovství Evropy.

Systém turnaje byl následující. Ve dvou tříčlenných skupinách odehrál každý s týmů dvě utkání. Poté odehrál první tým skupiny A semifinálový zápas se druhým týmem skupiny B a naopak. Týmy, které skončily ve skupině na třetím místě si pak zahráli o konečné páté místo.

Největší favorité turnaje , domácí MO Svitávka ( Michal Musil / David Petr ) a hráči týmu Sokol Zlín – Prštné ( Vojtěch a Jáchym Baxovi ) proti sobě v základní skupině nenastoupily. Na základě výsledků ze tří kvalifikačních kol se předpokládalo, že se právě tyto dva týmy střetnou až ve finálovém utkání.
Oba týmy toto očekávání naplnily. Ani jeden z týmů nezískal body ve skupinových zápasech snadno.

Sokol Zlín – Prštné zvítězil v prvním zápase proti kombinovanému týmu Brno/Svitávka pouze o gól se skóre 4:3.
Druhý skupinový zápas proti týmu Spartaku Chrastava nabídnul úplně stejný výsledek, opět 4:3. 6 bodů ale znamenalo pro Zlín první místo ve skupině.

Druhé místo obsadil tým Spartaku Chrastava ( Petr Málek / Lukáš Pospíšil ), který zvítězil hned v prvním utkání proti kombinovanému týmu Brno/Svitávka také těsně 3:2. Tím si Chrastava pojistila účast v semifinále. Kombinovaný tým Brno/Svitávka ( Tadeáš Červík / Martin Konečný ), složený pro letošní sezónu se tak po dobrých výkonech musel smířit se třetím místem ve skupině, které jej nasměrovalo k zápasu o konečné 5. místo.

Ani tým MO Svitávky svoji skupinu nevyhrál bez zaváhání. Po dobrém prvním zápase, kde zvítězil 5:0 proti kombinovanému týmu SK Chodsko / Plzeň ( Martin Kobes / Jan Holar ) pak ještě remizoval s týmem Sokola Šitbořice ( Dominik Šabata / Šimon Urbánek ). Výhra a remíza, v součtu tedy 4 body ale stačily na první místo ve skupině a zajištění semifinále. Na druhém místě skončil tým Sokola Šitbořice, který v prvním zápase remizoval s týmem SK Chodsko / Plzeň a také se tak mohl těšit na postup do semifinále. Na třetím místě skončil západočeský tým, který vybojoval 1 bod za remízu se Šitbořicemi.

Souboj o 5. a 6. místo tak proti sobě svedly dva kombinované týmy Brno/Svitávka proti SK Chodsko / Plzeň. Tento napínavý zápas skončil po odehrání dvou poločasů remízou 3:3 a rozhodnout tak musel penaltový rozstřel. V tom měli více stěstí hráči Konečný s Červíkem a s konečným výsledkem 7:4 tak tým Brno/Svitávka získal 5. místo.

V prvním semifinále pak proti sobě nastoupil domácí tým MO Svitávky proti Spartaku Chrastava. Tento napínavý zápas byl ještě pár vteřin před koncem 2:2. V posledních vteřinách utkání ale domácí vstřelili rozhodující branku a zvítězili v poměru 3:2. Svitávka tak postoupila do finále a Chrastava byla odkázána k boji o bronzové medaile. Již tímto postupem do finále si Svitávka zajistila první místo v kvalifikaci na letošní mistrovství Evropy.

Ve druhém semifinále se pak proti sobě postavily týmy Zlína a Šitbořic. V tomto zápase se Zlín dostal do vedení , avšak šitbořičtí se ke konci zápasu ze všech sil pokusili zvrátit konečný výsledek a dvěma povedenými akcemi snížili na konečných 2:3. Zlín si tak zajistil postup do finále a Šitbořice čekal zápas o bronz.

K tomu nastoupili Šitbořice proti Chrastavě. Po skvělém začátku vedla Chrastava rychle o 2 góly. I když se šitbořičtí ve druhé polovině opět vybudili k dobrým akcím, ztrátu z prvního poločasu již bohužel nedohnali. Chrastava tak v zápase o třetí místo zvítězila v poměru 5:3 a mohla se tak těšit z bronzových medailí.

Finálový zápas o zisk titulu byl velmi nervózní a trpělivý od obou týmů. Jeden čekal na chybu druhého a naopak. Poločas vyšel lépe zlínské dvojici, která si v polovině zápasu držela náskok 1:0. Ve druhé polovině pak přišlo vyrovnání domácích. Z individuální akce pak přišlo navýšení skóre pro Zlín na 2:1. To byl také konečný výsledek zápasu, ve kterém se tak bratři Vojtěch a Jáchym Baxovi mohli radovat z vítězství a zisku titulu. Na domácí hráče Svitávky tak tentokrát zbyla „pouze“ stříbrná příčka.

Vrcholem celé juniorské sezóny je mistrovství Evropy, které se letos uskuteční opět ve Švýcarsku jako minulý rok. Tentokrát bude evropský šampionát sálové cyklistiky juniorů hostit město Schaffhausen a uskuteční se ve dnech 27.-28.5.
I přes to, že dvojice Svitávky nedosáhla na titul, zvítězila v celé kvalifikaci o mistrovství Evropy díky třem vyhraným kvalifikačním kolům.
Již podruhé tak bude reprezentovat českou republiku na vrcholné akci. Noví mistři České republiky ze Zlína doprovodí Musila s Petrem do Švýcarska jako náhradní tým.

Odkaz na galerii fotografií z mistrovství ČR juniorů v sálové cyklistice níže – autor Petr Nečas

https://petr731.rajce.idnes.cz/Mistrovstvi_Ceske_Republiky_v_kolove_junioru_-_Svitavka_30.4.2022/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor příspěvku

Poslední články

Rozhovory

Aktuální výsledky

Übersetzen / Translate / Přeložit »